Mesto Košice chce riešiť problematiku bezdomovectva komplexným prístupom a Arcidiecézna charita Košice na tomto procese participuje. Spoločne sa snažíme v spolupráci aj s inými organizáciami hľadať rôzne modely najefektívnejšieho riešenia bezdomovectva s cieľom využiť všetky dostupné služby v rámci legislatívy a s ohľadom na schopnosti človeka bez domova, ktorý krok po kroku vie prekonať situácie, v ktorých sa ocitol, aby viedli k jeho postupnému osamostatneniu. Hľadáme optimálne riešenia a ja osobne by som si vedela predstaviť inšpirovať sa dvoma modelmi riešenia bezdomovectva, a to prístupom housing first a schodíkovým systémom.
Prístup housing first pochádza z New Yorku. Hlavný princíp prístupu spočíva v tom, že človeku bez domova sa ihneď poskytne domov, stále a isté bývanie, ktoré môže využívať bez splnenia akýchkoľvek podmienok. Človek zaradený do programu housing first môže využívať podporné služby, ktoré v podobe odborníkov prichádzajú za ním domov. Tento prístup sa podľa skúseností z krajín, kde ho prevádzkujú, ukazuje ako veľmi efektívny, a to nielen vo výsledkoch práce s ľuďmi bez domova, ale aj vo finančných ukazovateľoch.
Prístup housing first šetrí nielen finančné prostriedky, ale navracia človeku bez domova dôstojnosť, rešpektuje jeho súkromie i právo na bývanie napriek problémom, ktorými trpí. Človek má možnosť v pokoji vyriešiť svoje problémy v neohraničenom časovom úseku a táto skutočnosť sa stáva kľúčovou pre jeho navrátenie sa do bežného života spoločnosti.
Schodíkový model riešenia bezdomovectva je postavený na postupnom zlepšovaní podmienok života človeka bez domova. V prvej fáze ho terénni sociálni pracovníci nasmerujú k sociálnym službám určeným na zabezpečenie nevyhnutných podmienok na uspokojovanie základných životných potrieb. Ide predovšetkým o nocľahárne, strediská osobnej hygieny, nízkoprahové denné centrá, útulky a domovy na pol ceste. Tam sa už dostáva k ďalšej odbornej pomoci, hovoríme, že je v takzvanej sieti služieb. Odtiaľ by sa mal odraziť ďalej a v konečnom dôsledku až k podnájmu či inému vlastnému bývaniu. Celý schodíkový model riešenia bezdomovectva je postavený na postupnom zlepšovaní podmienok života človeka bez domova.