Aktuality

Čo máme nové?

Prvý slovenský hospic prichádza v Bardejove s unikátnou výstavou fotografií

pridal: Silvia Hrabčáková | dátum: 12. októbra 2019 | kategória: Hospic Matky Terezy

Prvý hospic na Slovensku pri príležitosti Svetového dňa hospicovej a paliatívnej starostlivosti (12.10.) pripravil v spolupráci s Kultúrnym a turistickým centrom v Bardejove unikátnu výstavu fotografií „Hospic v obrazoch“. Takouto formou môžu návštevníci výstavy po prvýkrát nahliadnuť do života Hospicu Matky Terezy v Bardejovskej Novej Vsi (Arcidiecézna charita Košice). Slávnostná vernisáž sa uskutočnila 10. októbra 2019 v galérii Poľsko-slovenského domu v Bardejove, kde bude k dispozícii po celý mesiac.

Otvorenie-vernisáže1

Aj keď nedokážeme pridať viac dní do života pacientov, vnášame viac života do ich dní.

Otvorenie výstavy bolo spojené s priblížením náročnej, ale nádhernej práce v hospici. Tieto momenty počas dňa zachytávajú aj fotografie približujúce sprevádzanie pacienta do posledného okamihu. „Medzi niektorými ľuďmi koluje mýtus, že do hospicu chodia nevyliečiteľne chorí ľudia už len zomierať. V skutočnosti tu naši pacienti prichádzajú žiť čo najplnšie do poslednej chvíle. Aj keď nedokážeme pridať viac dní do života pacientov, vnášame viac života do ich dní,“ približuje poslanie a zmysel tejto práce Bohuš Čepiga, vedúci Hospicu Matky Terezy. 

„Hospic v obrazoch“ bola po prvýkrát uvedená na akademickej pôde Prešovskej univerzity, kde sa tešila obrovskému záujmu odbornej i laickej verejnosti. Približuje filozofiu hospicovej starostlivosti a upozorňuje na nedostatok zariadení zameraných na paliatívnu starostlivosť. V priestoroch galérie Poľsko-slovenského domu v Bardejove bude vystavená do 10. novembra 2019.

Fotogaléria