Aktuality

Čo máme nové?

Mať dieťa so zdravotným znevýhodnením musíte jednoducho prijať

pridal: Silvia Hrabčáková | dátum: 19. decembra 2021 | kategória: Denné stacionáre so zameraním na zdravotne znevýhodnených

Som matka dieťaťa so zdravotným znevýhodnením. Dnes je Petra nielen mojou dcérou, ale aj veľkou kamoškou zároveň. Úplne prehodila priority našej rodiny. Avšak začiatky neboli úplne jednoduché. Spomínam si na pohľady okolia, ukazovanie prstom i šepkanie za chrbtom. Zraňovalo ma to. Keď sme po prvýkrát navštívili liečebný pobyt, uvedomila som si, že v tom nie som sama. Vnímala som aj iné rodiny s podobnými problémami. Aj to mi pomohlo prijať situáciu taká, aká je. Postupne som prichádzala na to, že sa s tým jednoducho musím zmieriť. Prijať dieťa ako dar, nehanbiť sa za jej zdravotný stav a vnímať ho ako prirodzenú súčasť nášho života.

Od útleho detstva som sa snažila Petru zaradiť do spoločnosti. Aby žila ako jej rovesníci. Po absolvovaní školy, ktorú Petra navštevovala, som rozmýšľala čo ďalej. A vtedy začal služby poskytovať Charitný dom sv. Štefana v Snine. Vznikol ako malý dar pre mňa, pre Petru, pre nás. Už niekoľko rokov je Petra súčasťou Charitného domu. A vidím, že Petra v zariadení našla druhú rodinu. Naozaj. Každý deň sa teší na kolektív, priateľov i aktivity, ktoré pre nich v zariadení vymýšľajú. Denne sa venujú deťom a ja som nad mieru spokojná, že vďaka Charite je moja „veľká kamoška“ Petra šťastná.

Život mladého človeka so zdravotným znevýhodnením je často spojený s hľadaním prijatia a priestoru na sebarealizáciu. Práve taký priestor vytvárame v našich dvoch zariadeniach: Charitný dom sv. Štefana v Snine a Charitný dom sv. Rafaela v Sabinove. Zmysluplné trávenie času, rozvoj zručností, tvorivé aktivity i kolektív priateľov – kompletný balík láskavej pomoci s apelom na prijímanie ľudí bez ohľadu na zdravotné komplikácie.