Aktuality

Čo máme nové?

Hospic Matky Terezy usporiadal spomienkovú slávnosť pre pozostalých

pridal: Silvia Hrabčáková | dátum: 22. januára 2024 | kategória: Hospic Matky Terezy

Hospic Matky Terezy v Bardejovskej Novej Vsi, ktorý je v správe Arcidiecéznej charity Košice, v priebehu vlaňajšieho roka sprevádzal 67 pacientov. Pamiatku tých, ktorí posledné chvíle prežili v starostlivosti charitného hospicu, si počas víkendu uctili spomienkovou slávnosťou. Spoločne s rodinami pozostalých vytvoril Hospic Matky Terezy priestor modlitby, zdieľania spomienok a zaspomínali na svojich milovaných.

Obdobie posledných dní predstavuje pre pacientov a ich blízkych náročné obdobie. Multidisciplinárny tím Hospicu Matky Terezy je svojou odbornosťou a skúsenosťami oporou nielen pacientom, ale aj ich rodinám a blízkym. Cieľom je, aby pacienti strávili svoj zostávajúci čas v pokoji a pohodlí, s dôstojnosťou a láskou. Pre pozostalých je dôležité vytvoriť priestor na pokojnú i dôstojnú rozlúčku a spracovanie danej udalosti.

„Hospicová starostlivosť je nielen o fyzickej podpore, ale zahŕňa aj sociálny, psychologický a duchovný rozmer. Vďaka tomu sa celková kvalita posledných dní pacienta zvyšuje. V odbornom sprevádzaní aj rodiny pacientov nachádzajú oporu v čase straty svojich blízkych,“ približuje Bohuš Čepiga, vedúci Hospicu Matky Terezy.

Svätú omšu za pozostalých slúžil dekan Rímskokatolíckej farnosti Bardejov Marek Kreheľ: „Je dôležité, aby v posledných chvíľach a odchode do večnosti nebol človek osamotený, ale bol obklopený láskavým personálom. Práve to cítiť v tomto hospici, ktorý nie je len budovou, ale ponúka pocit bezpečia a dôstojnosti.“

Spomienkovej slávnosti sa zúčastnili aj dobrovoľníci z modlitbového spoločenstva, ktorí sú duchovnou oporou pre pacientov. Spoločenstvo funguje už 4 roky a tvorí ho 15-členná skupina mladých. „Cez toto spoločenstvo mladých ľudí vidím, že sú otvorení byť tu pre druhých. A to aj v rámci takej náročnej témy, ktorou umieranie je. Sami sú iniciatívni a aj vďaka tejto službe sa duchovne posúvajú vpred,“ približuje za dobrovoľnícku modlitbovú skupinu Marta Kmecová.

Hospic Matky Terezy v Bardejovskej Novej Vsi je prvý, a zároveň najstarší hospic na Slovensku. Už vyše 20 rokov je miestom na dôstojné prežitie posledných chvíľ nevyliečiteľne chorých ľudí.

Hospic-MTK_Spomienkova-slavnost-1Hospic_Spomienkova-slavnost-2023-3Hospic_Spomienkova-slavnost-2023-2

Hospic-MTK_Spomienkova-slavnost-4Hospic_Spomienkova-slavnost-2023-1Hospic_Spomienkova-slavnost-2023-4

Hospic-MTK_Spomienkova-slavnost-2Hospic_Spomienkova-slavnost-2023-6Hospic-MTK_Spomienkova-slavnost-3