Aktuality

Čo máme nové?

Deti z miestnej osady v Sečovciach spoločne s umelcami premieňali svoje pocity na umelecké diela

pridal: Silvia Hrabčáková | dátum: 15. septembra 2020 | kategória: Komunitné centrum Sečovce

Spoza brány počuť smiech, džavot, melódiu piesní a rómske čapáše. Zvedavo idem za zvukom, ktorý ma priam vtiahne do víru poriadneho temperamentu. Na otvorenom priestore v záhrade Komunitného centra Sečovce, ktorý patrí pod Arcidiecéznu charitu Košice, sú rozmiestnené veľké OSB dosky pomaľované všetkými farbami sveta. Deti z miestnej osady majú farby nielen na rukách, ale aj za ušami. S úsmevom podídem k skupine nadšencov zo Združenia Art Aktivista, aby som svoju zvedavosť o podujatí uspokojila.

Deti-z-miestnej-osady-v-Secovciach-spolocne-s-umelcami-premienali-svoje-pocity-na-umelecke-di-6

Deti-z-miestnej-osady-v-Secovciach-spolocne-s-umelcami-premienali-svoje-pocity-na-umelecke-di-4

Deti-z-miestnej-osady-v-Secovciach-spolocne-s-umelcami-premienali-svoje-pocity-na-umelecke-di-3

Prípravná, tvorivá a finálna fáza maľovania
  • Už po ôsmykrát prichádza do miestnej osady nazývanej Habeš skupina nadšených umelcov, výtvarníkov a dobrovoľníkov, aby usporiadali tradičný Letný maliarsky worshop. Počas augusta sa partia pod vedením Tomáša Rafa a ďalších umelcov prenáša ako keby do iného sveta. „Tento rok sme pre deti pripravili aktivity s rôznym zameraním. Jednou z aktivít bolo tradične, deťmi veľmi obľúbené, maľovanie. Táto aktivita bola rozdelená do troch fáz a to prípravnej, tvorivej a finálnej. Počas prípravnej fázy deti najskôr vymaľovali OSB dosky nabielo, aby následne mohli na dosky maľovať farbami. Tvorivá časť pozostávala zo spontánneho maľovania detí podľa cítenia, nálady a ich kreatívnych zručností a schopností. Vo finálnej fáze pomáhali pri vzniku výstavného site-specific objektu za účelom prezentácie diel,“ približuje zo združenie Art Aktivista Tomáš Rafa. Ako dodáva, súbežnou aktivitou bol hudobno-dramatický program. V priebehu niekoľkých dní sa deti učili rytmické prvky a kroky – napríklad aj z rómskeho čapášu. Naučili sa spievať nové pesničky z tradičných rómskych čardášov a tiež aj zo svetovej hudby. Všetky aktivity vyvrcholili v programe vernisáže s kultúrnym programom participujúcich detí pre ich rodičov a známych z osady.

Počas prípravnej fázy deti najskôr vymaľovali OSB dosky nabielo, aby následne mohli na dosky maľovať farbami. Tvorivá časť pozostávala zo spontánneho maľovania detí podľa cítenia, nálady a ich kreatívnych zručností a schopností. Vo finálnej fáze pomáhali pri vzniku výstavného site-specific objektu za účelom prezentácie diel.

Deti-z-miestnej-osady-v-Secovciach-spolocne-s-umelcami-premienali-svoje-pocity-na-umelecke-di-8

Deti-z-miestnej-osady-v-Secovciach-spolocne-s-umelcami-premienali-svoje-pocity-na-umelecke-di

Deti-z-miestnej-osady-v-Secovciach-spolocne-s-umelcami-premienali-svoje-pocity-na-umelecke-di-11

Do workshopov prizvali ďalších umelcov
  • Ako približuje Janka Pohánková do tohto ročníka prizvali aj ďalších umelcov. Formou krátkodobej rezidencie dali priestor iným umelcom/umelkyniam, aby to boli práve oni, kto vymyslí a s našou podporou zrealizuje tvorivé činnosti pre deti počas workshopu. „Stalo sa tak formou otvorenej výzvy a už teraz si dovolíme tvrdiť, že to bolo veľmi dobré rozhodnutie. Chceme v takejto podobe oslovovania umeleckej verejnosti pokračovať aj budúci rok. Deti si takto mohli vyskúšať viacero rôznorodých tvorivých činností. Novinkou bolo, že veľká časť procesov sa realizovala v priestoroch komunitného centra. Za otvorený prístup a poskytnuté zázemie v Komunitnom centre Sečovce sme nesmierne vďační,“ dodáva pani Janka.
Do kreatívnych aktivít sa projektmi zapojili študenti aj speváčka
  • Do aktivít vybralo združenie Art Aktivista aj dve účastníčky, ktoré sa svojimi projektmi zapojili do otvorenej výzvy. V Sečovciach tak spolupracovala mladá študentka grafiky Lenka Borková a speváčka Júlia Kozáková. „Lenka nám poslala až tri návrhy projektov, z ktorých sme realizovali maľovanie na OSB dosky a následné vytvorenie nadrozmerného priestorového objektu. Realizáciu konečnej podoby projektu predchádzali diskusie a rôzne modifikácie s prihliadnutím na podmienky a možnosti. Julka viedla hudobno-dramatickú verziu workshopu s cieľom povzbudiť deti v záujme o svoju vlastnú kultúrnu identitu a hudobné tradície,“ približuje Tomáš Rafa. S celou realizáciou projektov vypomáhala aj dobrovoľníčka Soňa Skubanová. Všetky tri dobrovoľníčky boli obrovským prínosom. Okrem účastníčok sa na realizácii podieľal stály tím Združenia Art Aktivista, umelci Tomáš, Marek a projektová manažérka Janka.

Deti-z-miestnej-osady-v-Secovciach-spolocne-s-umelcami-premienali-svoje-pocity-na-umelecke-di-9

Deti-z-miestnej-osady-v-Secovciach-spolocne-s-umelcami-premienali-svoje-pocity-na-umelecke-diel-1

Deti-z-miestnej-osady-v-Secovciach-spolocne-s-umelcami-premienali-svoje-pocity-na-umelecke-di-5

Spolupráca vznikla na základe maľby betónového múru
  • V roku 2012 prišli aktivisti pomaľovať veľký betónový múr okolo školy pre rómske deti v Sečovciach. Tá sa nachádza na okraji miestnej komunity. Deti od začiatku boli veľmi aktívne a chceli na maľbe participovať. Skupina umelcov a dobrovoľníkov vtedy strávila v tejto komunite 10 dní. Bolo to pre účastníkov veľmi zaujímavé, pretože väčšina z nich, takýto každodenný život v osade nepoznala. „Spolupráca s deťmi, ktorá v tom čase vznikla, bola jednými z dôvodov, prečo sa práve do Sečoviec každý rok vraciame. Koniec koncov, si už ani nevieme predstaviť leto, kedy by sme workshop pre deti nerealizovali,“ uzatvára Janka Pohánková.

Spolupráca s deťmi, ktorá v tom čase vznikla, bola jednými z dôvodov, prečo sa práve do Sečoviec každý rok vraciame. Koniec koncov, si už ani nevieme predstaviť leto, kedy by sme workshop pre deti nerealizovali

O Združení Art Aktivista
  • Združenie Art Aktivista združuje ľudí z oblastí umenia a kultúry, ľudskoprávnych inštitúcií, aktivistov a sociálnych pracovníkov. Realizujeme aktivity zamerané na podporu medzikultúrneho dialógu a dodržiavanie ľudských práv. Už niekoľko rokov počas letných prázdnin navštevujeme deti z osady Habeš v Sečovciach. Pomaľovali sme s nimi, už zmienený, obrovský betónový múr okolo ich školy na okraji osady. Nasledujúce roky sme deti podporili v revitalizácii ich spoločných priestorov v bytovkách, kedy vymaľovali spoločné vchodové priestory. Nakoľko veríme v ich kreatívny potenciál a prirodzený  talent, posledné roky sme pre nich organizovali letné maliarske workshopy na ktoré nadväzujeme umeleckým programom Prázdniny v osade. Popri umeleckých projektoch v Sečovciach sme taktiež organizovali workshopy aj v osade Angi mlyne (Michalovce), Ostrovany a Veľká Ida. Vytvorením kreatívneho priestoru chceme napomôcť k integrácii detí do spoločnosti, podporiť  ich v kreatívnom rozvoji a v sebarealizácii. Naše projekty majú dlhoročný kontinuálny charakter so zameraním na pozitívny vplyv vyvolaných zmien v danej miestnej komunite. Sme presvedčení, že to je cesta k vzájomnému porozumeniu a spolužitiu.
  • Výsledky prác s deťmi prezentujú aj v galerijných priestoroch doma i v zahraničí. Podarilo sa nám zorganizovať výstavy ich prác v blízkom Trebišove (galéria Koňiareň), v Banskej Štiavnici (galéria Banská Stanica Contemporary) či v New Yorku (galéria MoMA PS1). Najbližšia výstava je plánovaná v roku 2021 v českom Humpolci (Galéria 8smička).