Spoza brány počuť smiech, džavot, melódiu piesní a rómske čapáše. Zvedavo idem za zvukom, ktorý ma priam vtiahne do víru poriadneho temperamentu. Na otvorenom priestore v záhrade Komunitného centra Sečovce, ktorý patrí pod Arcidiecéznu charitu Košice, sú rozmiestnené veľké OSB dosky pomaľované všetkými farbami sveta. Deti z miestnej osady majú farby nielen na rukách, ale aj za ušami. S úsmevom podídem k skupine nadšencov zo Združenia Art Aktivista, aby som svoju zvedavosť o podujatí uspokojila.
Prípravná, tvorivá a finálna fáza maľovania
Už po ôsmykrát prichádza do miestnej osady nazývanej Habeš skupina nadšených umelcov, výtvarníkov a dobrovoľníkov, aby usporiadali tradičný Letný maliarsky worshop. Počas augusta sa partia pod vedením Tomáša Rafa a ďalších umelcov prenáša ako keby do iného sveta. „Tento rok sme pre deti pripravili aktivity s rôznym zameraním. Jednou z aktivít bolo tradične, deťmi veľmi obľúbené, maľovanie. Táto aktivita bola rozdelená do troch fáz a to prípravnej, tvorivej a finálnej. Počas prípravnej fázy deti najskôr vymaľovali OSB dosky nabielo, aby následne mohli na dosky maľovať farbami. Tvorivá časť pozostávala zo spontánneho maľovania detí podľa cítenia, nálady a ich kreatívnych zručností a schopností. Vo finálnej fáze pomáhali pri vzniku výstavného site-specific objektu za účelom prezentácie diel,“ približuje zo združenie Art Aktivista Tomáš Rafa. Ako dodáva, súbežnou aktivitou bol hudobno-dramatický program. V priebehu niekoľkých dní sa deti učili rytmické prvky a kroky – napríklad aj z rómskeho čapášu. Naučili sa spievať nové pesničky z tradičných rómskych čardášov a tiež aj zo svetovej hudby. Všetky aktivity vyvrcholili v programe vernisáže s kultúrnym programom participujúcich detí pre ich rodičov a známych z osady.
Počas prípravnej fázy deti najskôr vymaľovali OSB dosky nabielo, aby následne mohli na dosky maľovať farbami. Tvorivá časť pozostávala zo spontánneho maľovania detí podľa cítenia, nálady a ich kreatívnych zručností a schopností. Vo finálnej fáze pomáhali pri vzniku výstavného site-specific objektu za účelom prezentácie diel.
archív združenia Art Aktivista
Do workshopov prizvali ďalších umelcov
Ako približuje Janka Pohánková do tohto ročníka prizvali aj ďalších umelcov. Formou krátkodobej rezidencie dali priestor iným umelcom/umelkyniam, aby to boli práve oni, kto vymyslí a s našou podporou zrealizuje tvorivé činnosti pre deti počas workshopu. „Stalo sa tak formou otvorenej výzvy a už teraz si dovolíme tvrdiť, že to bolo veľmi dobré rozhodnutie. Chceme v takejto podobe oslovovania umeleckej verejnosti pokračovať aj budúci rok. Deti si takto mohli vyskúšať viacero rôznorodých tvorivých činností. Novinkou bolo, že veľká časť procesov sa realizovala v priestoroch komunitného centra. Za otvorený prístup a poskytnuté zázemie v Komunitnom centre Sečovce sme nesmierne vďační,“ dodáva pani Janka.
Do kreatívnych aktivít sa projektmi zapojili študenti aj speváčka
Do aktivít vybralo združenie Art Aktivista aj dve účastníčky, ktoré sa svojimi projektmi zapojili do otvorenej výzvy. V Sečovciach tak spolupracovala mladá študentka grafiky Lenka Borková a speváčka Júlia Kozáková. „Lenka nám poslala až tri návrhy projektov, z ktorých sme realizovali maľovanie na OSB dosky a následné vytvorenie nadrozmerného priestorového objektu. Realizáciu konečnej podoby projektu predchádzali diskusie a rôzne modifikácie s prihliadnutím na podmienky a možnosti. Julka viedla hudobno-dramatickú verziu workshopu s cieľom povzbudiť deti v záujme o svoju vlastnú kultúrnu identitu a hudobné tradície,“ približuje Tomáš Rafa. S celou realizáciou projektov vypomáhala aj dobrovoľníčka Soňa Skubanová. Všetky tri dobrovoľníčky boli obrovským prínosom. Okrem účastníčok sa na realizácii podieľal stály tím Združenia Art Aktivista, umelci Tomáš, Marek a projektová manažérka Janka.
Spolupráca vznikla na základe maľby betónového múru
V roku 2012 prišli aktivisti pomaľovať veľký betónový múr okolo školy pre rómske deti v Sečovciach. Tá sa nachádza na okraji miestnej komunity. Deti od začiatku boli veľmi aktívne a chceli na maľbe participovať. Skupina umelcov a dobrovoľníkov vtedy strávila v tejto komunite 10 dní. Bolo to pre účastníkov veľmi zaujímavé, pretože väčšina z nich, takýto každodenný život v osade nepoznala. „Spolupráca s deťmi, ktorá v tom čase vznikla, bola jednými z dôvodov, prečo sa práve do Sečoviec každý rok vraciame. Koniec koncov, si už ani nevieme predstaviť leto, kedy by sme workshop pre deti nerealizovali,“ uzatvára Janka Pohánková.
Spolupráca s deťmi, ktorá v tom čase vznikla, bola jednými z dôvodov, prečo sa práve do Sečoviec každý rok vraciame. Koniec koncov, si už ani nevieme predstaviť leto, kedy by sme workshop pre deti nerealizovali
O Združení Art Aktivista
Združenie Art Aktivista združuje ľudí z oblastí umenia a kultúry, ľudskoprávnych inštitúcií, aktivistov a sociálnych pracovníkov. Realizujeme aktivity zamerané na podporu medzikultúrneho dialógu a dodržiavanie ľudských práv. Už niekoľko rokov počas letných prázdnin navštevujeme deti z osady Habeš v Sečovciach. Pomaľovali sme s nimi, už zmienený, obrovský betónový múr okolo ich školy na okraji osady. Nasledujúce roky sme deti podporili v revitalizácii ich spoločných priestorov v bytovkách, kedy vymaľovali spoločné vchodové priestory. Nakoľko veríme v ich kreatívny potenciál a prirodzený talent, posledné roky sme pre nich organizovali letné maliarske workshopy na ktoré nadväzujeme umeleckým programom Prázdniny v osade. Popri umeleckých projektoch v Sečovciach sme taktiež organizovali workshopy aj v osade Angi mlyne (Michalovce), Ostrovany a Veľká Ida. Vytvorením kreatívneho priestoru chceme napomôcť k integrácii detí do spoločnosti, podporiť ich v kreatívnom rozvoji a v sebarealizácii. Naše projekty majú dlhoročný kontinuálny charakter so zameraním na pozitívny vplyv vyvolaných zmien v danej miestnej komunite. Sme presvedčení, že to je cesta k vzájomnému porozumeniu a spolužitiu.
Výsledky prác s deťmi prezentujú aj v galerijných priestoroch doma i v zahraničí. Podarilo sa nám zorganizovať výstavy ich prác v blízkom Trebišove (galéria Koňiareň), v Banskej Štiavnici (galéria Banská Stanica Contemporary) či v New Yorku (galéria MoMA PS1). Najbližšia výstava je plánovaná v roku 2021 v českom Humpolci (Galéria 8smička).