Aktuality

Čo máme nové?

Predvianočná kapustnica pre všetkých ľudí bez domova

pridal: Silvia Hrabčáková | dátum: 20. decembra 2019 | kategória: Aktuality

Predvianočná kapustnica je už tradičným stretnutím pred Vianocami, ktorú organizujeme v Charitnom dome sv. Alžbety na Bosákovej ulici (Arcidiecézna charita Košice – ADCH). Stretnutie začalo 19. decembra svätou omšou celebrovanou Mons. Bernardom Boberom, košickým arcibiskupom-metropolitom. Sviatočnú kapustnicu podával ľuďom bez domova aj primátor s viacerými starostami.

Prichádzame ich pred veľkými sviatkami navštíviť, popriať im takisto Božie požehnanie, aby vo svojom živote vedeli hľadať cestu ako z biedy von. My sa zase povzbudzujeme, aby sme prichádzali s otvorenou náručou a s určitým pochopením.

Podujatie otvoril arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober svätou omšou. „Chceme akosi vidieť túto biedu, ktorá sa svetu niekedy neotvára tak viditeľne. Prichádzame ich pred veľkými sviatkami navštíviť, popriať im takisto Božie požehnanie, aby vo svojom živote vedeli hľadať cestu ako z biedy von. My sa zase povzbudzujeme, aby sme prichádzali s otvorenou náručou a s určitým pochopením, ale tiež hľadať prostriedky a ľudí, ktorí sa zaangažujú za odstraňovanie biedy na svete,“ povedal Bernard Bober. Zároveň poukázal na zlý technický stav priestorov a hrozbu zániku charitného domu. Podľa jeho slov majú spolu s mestom v pláne vybudovať dôstojný útulok pre ľudí bez domova.

Na stretnutí boli aj zástupcovia mesta, niektorých mestských častí či Košického samosprávneho kraja. Kapustnicu nemajetným servíroval i primátor Jaroslav Polaček spoločne s viceprimátorkou Luciou Gurbaľovou alebo starostka mestskej časti Nad jazerom Lenka Kovačevičová.

Uvedený charitný dom po prijatí novej legislatívy nevyhovuje viacerým bezpečnostným normám. Ako povedal riaditeľ ADCH Cyril Korpesio, v daných priestoroch sa nedajú splniť. Podľa jeho slov však zrealizovali viacero opatrení, napríklad nové únikové východy. „Dobrá správa je, že sme tu tento rok znovu. Minulý rok som nevedel, či tu takto ešte budeme. Je nádej, že možno budúci rok nájdeme nejaké spoločné riešenia. Som človek, ktorý verí v nádej a ktorý neverí v to, že sa niečo nedá spraviť,“ doplnil Korpesio.

Je nádej, že možno budúci rok nájdeme nejaké spoločné riešenia. Som človek, ktorý verí v nádej a ktorý neverí v to, že sa niečo nedá spraviť.

Vianočné stretnutie sme mohli realizovať aj vďaka štedrým darcom a firmám: LABAŠ s.r.o., MILK-AGRO, spol. s r.o., Mesto Košice a ďalší darcovia. Toto stretnutie sme pripravili aj vďaka podpore Nadácii Orange.

Fotogaléria

Autor snímok: Pavel Hanšut