Aktuality

Čo máme nové?

Letný SWAP Košice v znamení dobročinnosti

pridal: Silvia Hrabčáková | dátum: 16. júla 2021 | kategória: Dobrovoľníci

Prvý tohtoročný SWAP Košice popri ekologickom rozmere zdôrazní tradičný charitatívny rozmer podujatia. Do populárneho projektu výmeny oblečenia sa tentokrát svojou tvorbou zapoja v charitatívnom stánku aj vďační klienti Arcidiecéznej charity Košice, ktorým návštevníci košického SWAP-u pomáhajú už od roku 2019.

Novú šancu nenosenému oblečeniu a pomocnú ruku ľuďom v núdzi má príležitosť poskytnúť každý, kto sa túto nedeľu vyberie do Kasární/Kulturparku. Vymieňať kvalitné, čisté a bezchybné kúsky oblečenia budú môcť účastníci letného SWAP Košice v čase od 16.00 do 20.00 hodiny, a to opäť pod holým nebom v areály Kasární/Kulturparku. Kúsky odevu, ktoré si neodnesie niektorý zo SWAPujúcich tradične poputujú do Krízového centra Arcidiecéznej charity Košice v Košickej Novej Vsi. „Boj proti konzumu, ochrana životného prostredia a charita – to sú oblasti, v rámci ktorých prispieva každý, kto sa zúčastní SWAP Košice. Tentokrát však chceme zdôrazniť sociálnu stránku podujatia. Naši návštevníci si možno ani neuvedomujú, že jednoduchou výmenou oblečenia, pomáhajú nielen znižovať záťaž na životné prostredie ale aj zlepšiť osudy ľudí v zložitej životnej situácii,“ uvádza Zuzana Slivenská, zakladateľka SWAP Košice.

Boj proti konzumu, ochrana životného prostredia a charita – to sú oblasti, v rámci ktorých prispieva každý, kto sa zúčastní SWAP Košice. Tentokrát však chceme zdôrazniť sociálnu stránku podujatia.

Charitatívny stánok pre návštevníkov

Dobročinný rozmer SWAP Košice podporí charitatívny stánok Arcidiecéznej charity Košice, kde si návštevníci SWAPu za dobrovoľný príspevok budú môcť vybrať ručne vyrábané dekorácie, háčkované hračky a ďalšie drobnosti vytvorené ľuďmi, ktorým Arcidiecézna charita Košice vo svojich zariadeniach pomáha. „V zariadeniach pre ľudí bez vlastného domova máme zriadené krajčírske dielničky, kde vznikajú jedinečné kúsky ako plátené tašky, ekologické vrecká na potraviny alebo patchworkové deky. Naši klienti tvoria aj mydielka a mladí so zdravotným znevýhodnením rozvíjajú svoje nadanie pri krosnách tkaním kobercov. Háčkovanie a pletenie našich senioriek prispieva k rozvoju jemnej motoriky a pocitu potrebnosti, vďaka čomu vznikajú originálne hračky pre najmenších,“ približuje Silvia Hrabčáková z Arcidiecéznej charity Košice.

Mydielka ako poďakovanie pre návštevníkov

Darcom tohto oblečenia však nie sme my, organizátori SWAPu, ale uvedomelí ľudia s dobrým srdcom, ktorí sa výmeny oblečenia zúčastňujú. Ako prejav vďaky preto na letnom SWAPe, každý účastník dostane pri vstupe do SWAP zóny mydlo vyrobené vlastnoručne ľuďmi, ktorým SWAPovaním pomáhajú.

SWAPujúcim sa v nedeľu poďakujú aj príjemcovia pomoci. „Po našich podujatiach pravidelne odovzdávame desiatky vriec oblečenia v Krízovom centre pre matky s deťmi v Košickej Novej Vsi. Darcom tohto oblečenia však nie sme my, organizátori SWAPu, ale uvedomelí ľudia s dobrým srdcom, ktorí sa výmeny oblečenia zúčastňujú. Ako prejav vďaky preto na letnom SWAPe, každý účastník dostane pri vstupe do SWAP zóny mydlo vyrobené vlastnoručne ľuďmi, ktorým SWAPovaním pomáhajú,“ zdôraznila Juraja Galajdová, spoluorganizátorka SWAP Košice.

Zvyšujúci sa záujem o výmenu oblečenia je dôkazom toho, že ekologické povedomie Košičanov sa zlepšuje a SWAP si obľúbili. Vzhľadom na mimoriadnu situáciu súvisiacu s pandémiou ochorenia COVID-19 však organizátori vyzývajú, aby každý, kto sa vyberie na SWAP Košice bol opatrný a chránil seba aj ostatných. Účastníci sú povinní pri vstupe použiť dezinfekciu rúk, dodržiavať dvojmetrový odstup a počas pobytu vo SWAP zóne mať prekryté dýchacie cesty rúškom.

Tradičným záverom podvečera plného dobrej nálady bude prekvapenie v podobe tomboly. SWAP Košice zároveň podporuje rozvoj dobrovoľníckych aktivít a popularizáciu významu dobrovoľníckej činnosti  v meste Košice.