Aktuality

Čo máme nové?

Ženský futbalový turnaj v Stropkove utužil rómske komunity

pridal: Silvia Hrabčáková | dátum: 29. júla 2022 | kategória: Komunitné centrá

Posledný júlový štvrtok sa v Stropkove uskutočnil nultý ročník futbalového turnaja žien. Turnaj organizovalo Komunitné centrum Stropkov v správe Arcidiecéznej charity Košice v spolupráci s Mestom Stropkov. Futbalových zápasov sa zúčastnilo 8 tímov, pričom všetky členky pochádzajú z rôznych častí a komunít mesta. V polovičke prázdnin sa rozhodli pripraviť ženský futbalový turnaj, ktorý sa snažil zlepšiť susedské vzťahy rómskych komunít.

Turnaj otvoril Ondrej Brendza – primátor mesta Stropkov, ktorý zároveň dohliadal na priebeh zápasov ako kvalifikovaný futbalový rozhodca. „S nápadom prišli zamestnanci Komunitného centra Stropkov. Nápad sme si v rámci mesta Stropkov osvojili a stali sa spoluorganizátorom podujatia. Využili sme možnosť zašportovať si a zmerať ženské sily našich obyvateliek,“ dopĺňa pán primátor.

Organizáciu podujatia ako aj angažovanie jednotlivých komunít zastrešovalo Komunitné centrum Stropkov. „S prvou myšlienkou organizácie tohto podujatia prišla Komunitná rada, ktorá sa neskôr spojila s vedením Mestom Stropkov o možnosti zorganizovania podujatia. Mesto poskytlo umelé futbalové ihrisko a občerstvenie pre zúčastnených. Ženy z rôznych častí, kde žije rómska komunita si vyskladali tímy, s ktorými sa turnaja zúčastnili,“ dodáva za Komunitné centrum Stropkov Valéria Cubová. Hlavným cieľom podujatia bolo utuženie susedských vzťahov a spriatelenie zúčastnených cez športovú aktivitu.

V rámci dňa bolo odohraných 12 futbalových zápasov, z ktorých vyhralo družstvo Laščík III. Medzi hráčkami bola aj pani Dorota (64 rokov), ktorá napriek svojmu veku nezaostávala na ihrisku za mladšími spoluhráčkami: „Trochu som mala strach nielen o výsledok zápasov, keďže prvý zápas sme prehrali, ale aj o nohy a kríže, keďže nie som najmladšia. Počas prvých minút som aj spadla na zadok, našťastie len bežný futbalový pád,“ vraví pani Dorota s úsmevom na perách. Komunitné centrum navštevuje pravidelne a aktivity centra si pochvaľuje rovnako ako vydarený deň spojený s futbalovým turnajom.

KmC-Stropkov_Zensky-futbalovy-turnaj_8KmC-Stropkov_Zensky-futbalovy-turnaj_1KmC-Stropkov_Zensky-futbalovy-turnaj_13KmC-Stropkov_Zensky-futbalovy-turnaj_18

KmC-Stropkov_Zensky-futbalovy-turnaj_29KmC-Stropkov_Zensky-futbalovy-turnaj_14KmC-Stropkov_Zensky-futbalovy-turnaj_22KmC-Stropkov_Zensky-futbalovy-turnaj_19

KmC-Stropkov_Zensky-futbalovy-turnaj_7KmC-Stropkov_Zensky-futbalovy-turnaj_21KmC-Stropkov_Zensky-futbalovy-turnaj_28KmC-Stropkov_Zensky-futbalovy-turnaj_20

Komunitné centrum Stropkov poskytuje komplexné, odborné a iné činnosti i aktivity jednotlivcom, rodinám ako aj celej komunite. Poslaním je prispieť k sociálnemu začleňovaniu sociálne vylúčených osôb na individuálnej a lokálnej úrovni. Centrum vytvára priestor všetkým obyvateľom komunity na zlepšenie kvality života, elimináciu sociálneho vylúčenia, hľadanie riešenia nepriaznivej sociálnej situácie a sebarealizáciu jednotlivcov.