Aktuality

Čo máme nové?

V rámci humanitárnej pomoci sme aktívni aj na v meste Košice

pridal: Silvia Hrabčáková | dátum: 10. marca 2022 | kategória: Aktuality

Zamestnanci a dobrovoľníci Arcidiecéznej charity Košice pomáhajú počas humanitárnej pomoci aj v rámci mesta Košice. Aktívnou dobrovoľníckou službou sú nápomocní v hotspote na kúpalisku „čéhačko“ zriadené Mestom Košice. Pomocnú ruku ponúkli aj konkrétnym ukrajinským utečencom, ktorí potrebovali dočasné prichýlenie, aby pokračovali na svojej ceste. Súčasťou pomoci je humanitárna pomoc rodinám v podobe potravinových balíčkov a hygienických potrieb.

Výpomoc v centre pre utečencov

Charitní dobrovoľníci vypomáhajú aj na Kúpalisku Červená hviezda, kde Mesto Košice zriadilo centrum pre utečencov z Ukrajiny. Počas dňa i noci tu dobrovoľníci vypomáhajú odbremeniť nápor na košickej železničnej stanici. Pomáhajú ľuďom s kúpou cestovných lístkov alebo zabezpečení inej dopravy. Hľadajú voľné ubytovacie kapacity, a tiež vytvárajú priestor na oddych a načerpanie síl.

Cervena-hviezda-3

Cervena-hviezda-2

Cervena-hviezda-1

Pomoc na železničnej stanici v Košiciach

„Obrátila sa na nás staršia pani, ktorá na stanici strávila niekoľko hodín. Potrebovala vypomôcť s dočasným ubytovaním. Obvolali sme núdzové a azylové zariadenia, zistili aktuálne voľné miesta a odprevadili sme ju na ubytovňu. Pri dverách ubytovne nás so slzami v očiach objala a poďakovala za pomoc,“ prezradil dobrovoľník Marek, ktorý vypomáhal na stanici počas dňa.

Aj na vlakovej stanici nachádzajú útočisko vojnoví utečenci. Niektorí čakajú na vlak, iní na odvoz a ďalší zas potrebujú ubytovanie a pomoc. Prichádzajúcim poskytujú dobrovoľníci informácie o možnostiach ubytovania a v prípade, že cestujú ďalej, poradia im ohľadom dopravy a pomôžu s kúpou cestovných lístkov.

Stanica