Aktuality

Čo máme nové?

Ukrajinským utečencom aktívne pomáhajú aj ľudia bez vlastného domova

pridal: Silvia Hrabčáková | dátum: 31. marca 2022 | kategória: Charitný dom sv. Alžbety

Do pomoci vojnovým utečencom sa aktívne zapájajú aj ľudia bez vlastného domova v Košiciach. Tí, ktorí našli dočasný domov v službách Arcidiecéznej charity Košice prejavili záujem pomáhať od prvých chvíľ. Vypomáhajú pri príprave potravinových balíkov, vykladaní a uskladnení humanitárnej pomoci a sprevádzaní utečencov z Ukrajiny. Zároveň každý deň upratujú a čistia unimobunky v zriadenom mestskom hotspote v priestoroch kúpaliska Červená hviezda na Staničnom námestí.

Ľuďom z Ukrajiny aktívne pomáha asi tretina ľudí bez vlastného prístrešia z Charitného domu sv. Alžbety v Košiciach. Okrem výpomoci v charitných zariadeniach, sú aktívni aj v rámci samosprávou zriadených hotspotov. Súčasť aktivít je denná údržba a upratovanie unimobuniek v hotspote na Staničnom námestí. Každý deň prijímatelia v ranných hodinách pripravia priestory pre ďalších dočasne ubytovaných utečencov. „Pre mňa je to potešenie, a zároveň povinnosť pomáhať. Sama viem, aké je to prijať pomoc iných a neostať v ťažkostiach sama,“ vraví pani Mária Čižmárová, ktorá v charitnom zariadení žije 4 roky. Soňa Hlaváčová, vedúca Charitného domu sv. Alžbety vraví, že samotní prijímatelia prichádzali s otázkami ako a kde môžu byť nápomocní. „Mestu Košice a jednotlivým mestským častiam sme ponúkli naše ľudské dobrovoľnícke sily. Sme radi, že nachádzame možnosti ako adresne pomáhať aj v rámci aktuálnej humanitárnej pomoci,“ upresňuje Hlaváčová.

Charita_Ukrajinskym-utecencom-aktivne-pomahaju-aj-ludia-bez-vlastneho-domova-3

Charita_Ukrajinskym-utecencom-aktivne-pomahaju-aj-ludia-bez-vlastneho-domova-1

Sprevádzanie, ubytovanie a tlmočenie

Ako dodáva Hlaváčová aj v charitnom zariadení pripravili niekoľko miest na dočasné ubytovanie. „V priebehu dní sme pomohli 21 matkám s deťmi z Ukrajiny, ktoré na svojej ceste pokračovali ďalej. Prijímatelia útulku a nocľahárne pripravili priestory na pokojné prenocovanie, stravu a potravinové balíky na cestu,“ približuje konkrétnu pomoc. Prijímatelia samotných utečencov odprevadili na železničnú stanicu a pomohli pri kúpe cestovných lístkov. „Niekoľko rokov som pracoval v zahraničí, tak som využil svoj znalosti angličtiny. Tlmočil som ubytovaným ukrajinským ženám, ktoré potrebovali pomoc pri kúpe lístkov a usmernení na ceste,“ vraví Bartolomej Budaj, prijímateľ Charitného domu sv. Alžbety.

Arcidiecézna charita Košice zároveň pomáha vojnovým utečencom z Ukrajiny v podobe potravinovej a materiálnej pomoci. V rámci Košíc pomohli už vyše 350 jednotlivcom a rodinám, ktoré našli dočasné útočisko v metropole východu.

Súvisiace články