Aktuality

Čo máme nové?

Slávnostné jedlo v charitných útulkoch a nocľahárňach a pre ľudí bez domova

pridal: Silvia Hrabčáková | dátum: 5. decembra 2020 | kategória: Charitný dom pre mládež Vranov

Ľudia bez strechy nad hlavou, rodinky v núdzi i osamelí dostali slávnostné jedlo ako pozornosť v predvianočnom období. Niekoľko desiatok kapustníc, rezňov so šalátom a koláčov venovali ľuďom bez vlastného prístrešia, ktorí našli útočisko v útulkoch a nocľahárňach Arcidiecéznej charity Košice. Súčasťou dňa bolo aj prekvapenie v podobe návštevy sv. Mikuláša s pomocníkmi. Vzhľadom na pandémiu si na obede pochutnali na svojich izbách. V niektorých zariadeniach si charita vďaka štedrým darcom pripravila aj prekvapenia navyše.

Charitný dom sv. Alžbety navštívili aj zamestnankyne dm drogerie markt
  • Každého jedného prijímateľa charitného domu potešila osobná návšteva Mikuláša s anjelom a čertom. Pri vydávaní jedál vypomáhali aj zamestnankyne košickej filiálky spoločnosti dm. Janka Šandorová sa aktívne zapojila pri rozdávaní slávnostného jedla a darčekov pre ľudí bez domova: „Tešili sa, svietili očká a je vidno, že prijímateľom záleží, aby ich mal niekto rád a spomenul si na nich, že tu. Nie je to len o tom, že chodia po ulici bez všimnutia, ale sú ľudia, ktorým na nich záleží.“

Slávnostné-jedlo_BOSAK_3

Slávnostné-jedlo_BOSAK_6

Slávnostné-jedlo_BOSAK_9

Slávnostné-jedlo_BOSAK_8

Radosť sa rozdávala aj v Humennom a Michalovciach
  • Charitatívno-sociálne centrum v Humennom a v Michalovciach darovalo ľuďom bez domova chutný obed. Zabalené v papierových taškách si vyzdvihli v zariadení predvianočné pohostenie ľudia, ktorí nemajú vlastný domov alebo sa nachádzajú v náročnej životnej situácii. Muži, ktorí prišli o prácu, stratili finančné istoty, rozpadol sa manželský vzťah alebo jednoducho nezvládli životnú situáciu. Ocitli sa bez vlastného domova a ich druhým domovom sa stala ulica. Chlapci, ktorí po dovŕšení dospelosti opustili brány detského domova a bez finančných istôt sa snažia postaviť na vlastné nohy. Pri tom všetkom, stojí charita a jej pracovníci.
  •  Medzi obdarovanými boli aj rodiny, ktoré prežívajú náročné obdobie. Strata práce, nedostatok finančných prostriedkov ich každý deň stavajú do beznádejnej situácie. Potechou im bol chutné slávnostné jedlo, ktoré potešilo najstarších aj najmenších.

Slavnostne-jedlo_Humenne-3

Slavnostne-jedlo_Humenne-20

Slavnostne-jedlo_Humenne-18

Slavnostne-jedlo_Humenne-5

Slavnostne-jedlo_Michalovce-6

Slavnostne-jedlo_Michalovce-5

Slavnostne-jedlo_Michalovce-4

Deťom z Krízového centra priniesol Mikuláš aj veľké prekvapenie
  • Štvrtková aktivita bola už s vianočnou príchuťou. Kapustnica, šalát s rezňom a chutný koláč tejto atmosfére veľmi napomohli. Rodiny sa potešili aj malému darčeku, ktorý bol súčasťou slávnostného jedla. Spolu so zásielkou chutného obeda, dostali deti a mladí ešte jeden veľký dar, stolný futbal. Dar od košickej pobočky spoločnosti AT&T vyčaroval obrovský úsmev na tvárach obdarovaných. „Ďakujeme, že zamestnanci spoločnosti sú solidárni, a práve naše zariadenie dostalo ako dar stolný futbal. Už teraz sa tešíme na prvý turnaj pre mladých,“ poďakoval Miroslav Firda, vedúci Krízového centra.

Slávnostné-jedlo_KRIZAK_4

Slávnostné-jedlo_KRIZAK_6

Slávnostné-jedlo_KRIZAK_3

Slávnostné-jedlo_KRIZAK_8

Slávnostné-jedlo_KRIZAK_11

Za stôl zasadli aj chlapci z Charitného domu pre mládež vo Vranove
  • Mladí muži, ktorí našli dočasný domov na charite, zasadli za jeden stôl, aby si vychutnali voňavú kapustnicu a kurací rezeň. Veľkým prekvapením bol kuriér, ktorý priniesol obrovskú škatuľu. V nej sa ukrývala nová chladnička s mrazničkou od štedrých darcov a úžasných ľudí okolo darkyne Anny. „Je to pre nás malý zázrak. Keďže stará chladnička už naozaj dosluhovala, takéto mikulášske prekvapenie potešilo všetkých našich prijímateľov. Vyjadrujeme obrovské ďakujem tým, ktorí v tomto predvianočnom období myslia aj na iných,“ poďakovala za všetkých Mária Tongelová, vedúca charitného domu.

Slávnostné-jedlo_VRANOV_2

Slávnostné-jedlo_VRANOV_8

Slávnostné-jedlo_VRANOV_11

Slávnostné-jedlo_VRANOV_5

  • Vďaka iniciatíve dm {spoločne} venovali 5 % z celkového denného obratu počas Black Friday na prípravu slávnostného jedla pre viac ako 2000 ľudí po celom Slovensku. Každý, kto v piatok 27. novembra nakúpil, prispel k tomu, že tento rok sa vyzbieralo neuveriteľných 45 105,40 eur. Vďaka tejto sume Arcidiecézna charita Košice v 8 mestách v rámci 12 zariadení nasýtila vyše 800 ľudí v núdzi, osamelých seniorov i rodiny, ktoré prežívajú náročné obdobie. Ďakujeme.