Aktuality

Čo máme nové?

Predvianočné prekvapenie pre ukrajinské deti

pridal: Silvia Hrabčáková | dátum: 19. decembra 2022 | kategória: Charitné Vianoce

V pondelok 19. decembra sme vo svojich priestoroch Centra podpory Prešov na Svätoplukovej ulici pripravili pre ľudí z Ukrajiny mikulášske prekvapenie. Podľa juliánskeho kalendára pripadá práve na tento deň sviatok sv. Mikuláša.

Deti a mladí si pod vedením dobrovoľníčky pripravili originálny kultúrny program, kde stvárnili Mikuláša a jeho pomocníkov – anjelov a čertov, sladkú salónku, darček i mačku s myšou. Následne všetkých, takmer 70 detí, dostalo sladkú odmenu.

“Súčasťou programu budú ukrajinské i slovenské vianočné jedlá a nápoje, koledy a nálada, ktorou chceme ukrajinským priateľom vytvoriť kúsok Vianoc,” priblížila Hrabčáková. Poskytované služby v centrách podpory Arcidiecéznej charity Košice vychádzajú podľa jej slov z potreby odídencov, ale aj možností, ktoré charita má.

Mesačne vydajú 1 500 teplých polievok

“Centrá sú primárne zamerané na integračné aktivity pre deti, dospelých aj seniorov. Obľúbené sú skupinové podporné terapie, individuálna psychosociálna pomoc, kreatívne a športové workshopy. Prirodzene, najväčší záujem je o humanitárnu pomoc v podobe potravinovej podpory, hygienických potrieb a oblečenia,” uviedla Hrabčáková.

Obohatením prešovského centra je podľa nej aj kuchyňa. “Každý pracovný deň v čase obeda vydáme približne 80 porcií teplej zahustenej polievky pre ukrajinských odídencov. Ide prevažne o ľudí, ktorí nemajú možnosť zabezpečiť si teplú stravu,” doplnila Hrabčáková s tým, že v prešovskom centre majú evidovaných viac ako 550 príjemcov pomoci.

Centrum na Svätoplukovej ulici je jedným zo zariadení Arcidiecéznej charity Košice, ktoré vznikli v dôsledku vojnového konfliktu na Ukrajine a potreby napomôcť pri integrácii odídencov. Pracovný tím tvorený z ukrajinských aj slovenských sociálnych pracovníkov, psychológov a humanitárnych pracovníkov poskytuje v centrách služby už osem mesiacov.

“Za celé obdobie sme v charitných centrách podpory pomohli opakovane viac ako 2000 Ukrajincom, ktorí našli dočasnú pomoc v mestách, kde pôsobíme. Spoločne sme vykonali až 20.500 intervencií,” dodala Hrabčáková.

Podujatie sa uskutočnilo aj vďaka finančnej podpore spoločnosti STOCK Slovensko s.r.o.

Predvianocne-prekvapenie-pre-ukrajinske-deti_PO-6Predvianocne-prekvapenie-pre-ukrajinske-deti_PO-7

Predvianocne-prekvapenie-pre-ukrajinske-deti_PO-5Predvianocne-prekvapenie-pre-ukrajinske-deti_PO-1

Predvianocne-prekvapenie-pre-ukrajinske-deti_PO-3Predvianocne-prekvapenie-pre-ukrajinske-deti_PO-2

Tieto aktivity prebiehajú aj vďaka projektu Emergency Appeal, ktorý zastrešuje Slovenská katolícka charita a činnosti sú realizované prostredníctvom jednotlivých arci/diecéznych charít. Arcidiecézna charita Košice prevádzkuje 4 centrá v mestách Košice, Prešov, Snina a Michalovce.

Robte a šírte dobro spoločne s nami. Stojte s nami blízko pri človeku…