Aktuality

Čo máme nové?

Pavlovce nad Uhom: Naša pomoc utečencom

pridal: Silvia Hrabčáková | dátum: 27. februára 2022 | kategória: Komunitné centrá

Približne 70 utečencov sme za posledné 2 dni prichýlili v obci Pavlovce nad Uhom, kde pôsobí naša charita v rámci služby Komunitné centrum. Šlo prevažne o matky s deťmi, ktoré napriek vyčerpaniu a obavám o svoje životy, ostávajú odhodlané.

V priestoroch Komunitného centra v spolupráci s Rímskokatolíckou farnosťou sv. Jána Krstiteľa v Pavlovciach sme zriadili skladové priestory na potravinovú a materiálnu pomoc. Dočasné ubytovacie priestory boli vytvorené v priestoroch Apoštolskej cirkvi.

Ukrajinským občanom sme po príchode zabezpečili základné potreby, potraviny, teplé jedlo a pitný režim. Za pomoci zdravotníckych asistentov sme všetkých pretestovali, rozdali respirátory a rúška.

Celú noc sme v ubytovacích priestoroch zabezpečovali stálu službu, ktorá vypomáhala v prípade potreby. Väčšina utečencov vo svojej ceste pokračuje do zahraničia, prevažne do Českej republiky. Dnes týmto ľuďom pomôžeme s prepravou na vlakové a autobusové spoje.

Počas posledných dní a hodín sme spojili všetky sily v obci od miestnych cirkví, pomáhajúcich profesií, zástupcov obce a škôl, miestnych podnikateľov, Červeného kríža a množstva ochotných dobrovoľníkov. Bolo úžasné pozorovať solidaritu a ochotu pomáhať.

Dnes v Pavlovciach pokračujeme v náročnej práci. Vypomôžeme s odvozom utečencov, pretriedime veci v skladových priestoroch a naďalej mapujeme situáciu, by sme vedeli akútne a adresne pomôcť. Ďakujeme.

Ukrajina_Pavlovce-2

Ukrajina_Pavlovce-4

Ukrajina_Pavlovce-3