Aktuality

Čo máme nové?

Ľudia bez domova si v Košiciach zmerali svoje športové zdatnosti

pridal: Silvia Hrabčáková | dátum: 4. júna 2020 | kategória: Charitný dom sv. Alžbety

Začiatok mesiaca jún oslávili aj ľudia bez vlastného doma v Charitnom dome sv. Alžbety v Košiciach (Arcidiecézna charita Košice). Ľudia bez prístrešia, ktorí nachádzajú dočasný domov v tomto zariadení, si zmerali svoje športové zdatnosti a pochutnali na guláši. Aj keď už nie sú vekom deťmi, spoločne strávený čas ich po týždňoch izolácie veľmi obohatil.

Športový deň zorganizovali symbolicky na Medzinárodný deň detí. Do aktivít sa zapojila takmer stovka obyvateľov Charitného domu sv. Alžbety na Bosákovej ulici. „Naši prijímatelia sú ľudia, ktorí sa ocitli bez strechy nad hlavou. Nemajú možnosť užívať svoje vlastné bývanie. Avšak mnohí z nich sa snažia riešiť svoju situáciu. My sa zas snažíme byť pre nich oporou,“ priblížila Soňa Hlaváčová, vedúca zariadenia.

rusko1

rusko3

Príležitosť zašportovať využili takmer všetci

Podľa slov Hlaváčovej títo ľudia nemajú veľa možností, ako sa zabaviť a zašportovať si. Aj preto vznikla každoročná tradícia športového charitného juniálesu. Podujatie býva spojené s volejbalovým turnajom a športovými disciplínami. „Býva zvykom, že na tento športový deň pozývame aj deti, mladých i dobrovoľníkov, aby sme spoločne búrali predsudky a podporili vzájomnú solidaritu. Bohužiaľ, tento rok sme to pripravili iba pre našich prijímateľov. Avšak po týždňoch izolácie bolo toto podujatie o to srdečnejšie a vrúcnejšie,“ dodáva Hlaváčová. Tento rok spojili aktivitu s Národným týždňom charity, ktorý prebieha od 30. mája do 4. júna po celom Slovensku.

Športový deň si pochvaľovali aj samotní prijímatelia. Pani Kataríne sa páčila kreatívna disciplína, ktorú spojili s rúškami: „Súťažili sme, kto z nás najkrajšie ozdobí ochranné rúško. Keď sme ich už nosili toľké týždne, tak na pamiatku tejto korona doby mi ostane to dnešné vyfarbené.“

Po volejbalovom turnaji sa pohostili chutným gulášov, ktorý si prijímatelia navarili sami. Na výsledok svojho kuchárskeho počinu boli nesmierne pyšní.

gulas2

rusko_malovanie2

gulas1

volley3

st_tenis1