Aktuality

Čo máme nové?

Kurzy slovenského jazyka: Všetko čo som sa na ňom naučila, bežne využívam v každodennom živote

pridal: Silvia Hrabčáková | dátum: 19. septembra 2022 | kategória: Pomoc Ukrajine

Do 4 centier podpory pre ukrajinských odídencov prichádza denne desiatky ľudí. Jednou zo služieb, ktoré zamestnanci a dobrovoľníci našich centier organizujú, sú kurzy slovenského a anglického jazyka. Vo všeobecnosti ide o zrýchlené jazykové kurzy. Všetci učitelia hovoria ukrajinsky, čo študentom značne uľahčuje proces vzdelávania.

Jednou z účastníčok kurzy v michalovskom Centre podpory je Anna Kyrychenko, ktorá pochádza z mesta Kramatorsk, na východnej Ukrajine. Anna si chcela nájsť prácu, avšak bez ovládania slovenského jazyka to nebolo možné. „Chcela som rozprávať po slovensky, lebo som veľmi chcela pracovať. Na Slovenskom som prišla 19. marca a takmer nič som nerozumela. Ľudia na mňa rozprávali po slovensky a ja som im nevedela odpovedať.“

Podľa jej slov bol kurz veľmi intenzívny a dal Anne všetko, čo potrebovala: „Na kurze sme študovali všetko, čo nám môže pomôcť v bežnom živote, v práci, na úradoch alebo v obchodoch Všetko čo som sa na ňom naučila, bežne využívam v každodennom živote. Slovenčinu aktuálne denne používam v práci, nakoľko mám slovenských kolegov.“ Ako dodáva, dnes si vie objednať jedlo aj taxi, dorozumie sa v obchode. Anna s úsmevom dopĺňa, že na Slovensku nemôže byť bez toho, aby neovládala aspoň základy daného jazyka.

Problematika jazykového vzdelávania, najmä slovenčiny, je pre Ukrajincov veľmi dôležitá. Znalosť jazyka značne uľahčuje proces hľadania práce pre dospelých a integráciu do vzdelávacích inštitúcií pre deti.

Tieto aktivity prebiehajú aj vďaka projektu Emergency Appeal, ktorý zastrešuje Slovenská katolícka charita a činnosti sú realizované prostredníctvom jednotlivých arci/diecéznych charít. Arcidiecézna charita Košice prevádzkuje 4 centrá v mestách Košice, Prešov, Snina a Michalovce.

Robte a šírte dobro spoločne s nami. Stojte s nami blízko pri človeku…

Čítať tiež