Aktuality

Čo máme nové?

Kurz slovenčiny nie je iba o jazyku. Je to aj podpora a možnosť cítiť sa počúvaným a potrebným

pridal: Silvia Hrabčáková | dátum: 14. marca 2023 | kategória: Pomoc Ukrajine

Vchádzam do krásnych priestorov, kde uprostred kníh a histórie vidím skupinu študentov. Sadnem si vedľa mladej ženy, oproti dáme v seniorskom veku. Rozmanitá skupina, ktorá si v ukrajinskom jazyku vymieňa posledné aktuality z domova. Do miestnosti vojde mladá lektorka, ktorá sa pozdraví ľubozvučnou slovenčinou: „Dobrý deň. Vitajte na dnešnej hodine slovenského jazyka.“

Otvorené kurzy slovenského jazyka v košickom Centre podpory na Moyzesovej 24 prebiehajú v pravidelných intervaloch. Nie sú certifikované, ale umožňujú odídencom čo najľahšiu integráciu. Pozitívne spätné väzby po mesiacoch organizovania potvrdzujú úspešnosť cieľa kurzov. Počas 14 lekcií si účastníci prechádzajú témami ako: abeceda, denný program, rodina, v obchode, u lekára, na úrade, hľadám si prácu, jedlo a pitie, naše Slovensko a ďalšie. Okrem získanej slovnej zásoby nadobúdajú vedomosti aj v gramatických pravidlách.

 

„Kurz slovenčiny pre Ukrajincov nie je iba o jazyku, ale je to aj podpora a pomoc v komunikácii a možnosti cítiť sa počúvaným a potrebným. Za seba môžem len dodať, že mať v kurze týchto ľudí je pre mňa obohacujúce a je to cenná skúsenosť, za ktorú som vďačná. Na našich hodinách zažívame aj humorné situácie vzhľadom k rozdielnosti jazykov. Som potešená, ako rýchlo sa učia a napredujú každou hodinou, sú veľmi pracovití,“ hodnotí lektorka kurzu Simona Šarišská.

Kapacita kurzu je maximálne 15 účastníkov, čo umožňuje individuálny prístup. Kurz končia účastníci záverečným testom, ktorý im pomôže určiť stupeň jazykových znalostí slovenčiny.

Kurzy sú obľúbené medzi samotnými návštevníkmi Centier podpory. Jednou z nich bola aj Tania Stupnikova: „Navštevujem kurzy slovenčiny pre začiatočníkov, ktoré vedie Slovenka. Na hodine sa hovoríme len po slovensky. Kurzy v Centre podpory v Košiciach sú bezplatné. Nikdy som sa neučila nič, čo by sa učilo tak zaujímavo. Učiteľka učí a pomáha, hovorí a vysvetľuje. Toto je niečo neuveriteľné. Tempo prispôsobuje celej skupine, aby všetci pochopili, nakoľko v skupine máme aj staršie ročníky. Hodina je postavená tak, aby bola zaujímavá. Slovenské školstvo je pre mňa objavom v štúdiu jazykov, mám poznatok, že aj jazyk sa dá naučiť jednoducho a zaujímavo. Ponaučením z tohto kurzu mi je fakt, že na to, aby ste mohli niekoho učiť, musíte milovať svoju prácu a nie nenávidieť študentov.“

Tieto aktivity prebiehajú aj vďaka projektu Emergency Appeal, ktorý zastrešuje Slovenská katolícka charita a činnosti sú realizované prostredníctvom jednotlivých arci/diecéznych charít. Arcidiecézna charita Košice prevádzkuje 4 centrá v mestách Košice, Prešov, Snina a Michalovce. Personálne náklady sú hradené aj vďaka podpore Jersey Oversaid.

Robte a šírte dobro spoločne s nami. Stojte s nami blízko pri človeku…

Čítať tiež