Aktuality

Čo máme nové?

Futbalový turnaj spojil miestne komunity

pridal: Silvia Hrabčáková | dátum: 26. júna 2021 | kategória: Komunitné centrá

„Nie je dôležitá farba pleti, ale dresu“ je názov pravidelného futbalového turnaja, ktorý organizuje Komunitné centrum Lipany. Pätnásty ročník turnaja sa konal vo štvrtok 24. júna na umelej trávnatej ploche pri ZŠ Komenského 113 v Lipanoch. V turnaji si zmeralo sily 10 družstiev z viacerých komunít a dokázali, že stereotypy a predsudky je možné búrať.

Do tohto 15. ročníka sa zapojili komunitné centrá z Lipian, Pečovskej Novej Vsi, Sabinova, Ľubotína, Čirča, Lomničky a z Košíc. Pomerne horúci deň prispel k časovému skráteniu vzájomných zápasov, aby predišli nežiadúcim úrazom. Koordinátor Komunitného centra v Lipanoch Marko Urdzík si tohoročnú účasť aj priebeh pochvaľoval: „Každé družstvo bolo odmenené, bez rozdielu či skončilo prvé alebo posledné. Všetci zapojení získali diplom a vecné ceny. Samozrejme, víťazi sú víťazmi a získali aj pamätný pohár. Tento rok prekvapili domáci a najlepším sa stalo družstvo Komunitné centrum Lipany.“

Futbalovy-turnaj-spojil-miestne-komunity-4

Futbalovy-turnaj-spojil-miestne-komunity-7

Futbalovy-turnaj-spojil-miestne-komunity-34

Futbalovy-turnaj-spojil-miestne-komunity-21

Družstvá tvorili mladí Rómovia aj policajti

Do turnaja sa mohli prihlásiť všetci. Dôležitá bola chuť a odhodlanie spájať sily a preveriť svoje zdatnosti. Jedno zo zapojených družstiev boli aj chlapci z Lomničky, ktorí prišli spoločne s miestnym kaplánom Jozefom Gorčákom: „V zdravom tele, zdravý duch. Tak sa snažíme aj my, a preto s chlapcami v Lomničke hrávame futbal. Je potrebné občas prevetrať hlavu a zašportovať si. Aj športom vieme ukazovať Pána Ježiša a aj pre mňa je to jedna z foriem evanjelizácie.“ Aj keď bez zlatej medaily, ale s nadšením si turnaj pochvaľovali chlapci z Komunitného centra v Sabinove:  „Akcia bola výborná. Zúčastňujeme sa jej každý rok, tento sme vzali mladších hráčov. Aj keď sme nepostúpili zo skupiny, zúčastnili sme sa a z chuti sme si zahrali.“ Už po dvanásty raz sa zapojilo aj mužstvo, ktoré tvoria príslušníci Policajného zboru – Obvodné oddelenie Sabinov. Tento rok sa zapájali s cieľom obhájiť svoje vlaňajšie prvenstvo: „Do turnaja sa zapájame pravidelne. Páči sa nám myšlienka, že nerozhoduje farba pleti, ale šport. Rovnako sa lepšie spoznáme s miestnymi komunitami a následne je aj lepšia spolupráca,“ dodáva za policajný zbor Martin Štieber.

Futbalovy-turnaj-spojil-miestne-komunity-18

Futbalovy-turnaj-spojil-miestne-komunity-24

Futbalovy-turnaj-spojil-miestne-komunity-27

Turnaj má už 15-ročnú tradíciu

Futbalový turnaj je tradíciou Komunitného centra v Lipanoch, ktorej sa pravidelne zúčastňujú viaceré komunity z blízkeho i širšieho okolia. Myšlienka vznikla na základe spolupráce s Welthau Dieceze Graz, ktorý stál pri vzniku centra. Turnaja sa pravidelne zúčastňuje 10 až 12 mužstiev, ktoré si merajú sily v 6-členných tímoch. Cieľom je spájať rôzne komunity a búrať predsudky a stereotypy o sociálne vylúčených skupinách.