Aktuality

Čo máme nové?

Dobročinný rozmer jesenného SWAP Košice podporil školákov

pridal: Silvia Hrabčáková | dátum: 9. septembra 2021 | kategória: Krízové centrum

Prvú septembrovú nedeľu prilákal jesenný SWAP Košice všetkých módnych a ekologických nadšencov. Vonkajší priestor Kasárni Kulturparku sa zmenil na jeden veľký šatník. V poradí druhý tohoročný košický SWAP mal aj dobročinný rozmer. V spolupráci s nami, Arcidiecéznou charitou Košice, návštevníci darovali vyše 15 školských tašiek naplnených zošitmi a škatuľu rozmanitých potrieb na písanie alebo kreslenie. Rovnako “nevyswapovaných” 65 vriec šatstva podporí rodiny v Krízovom centre pre matky s deťmi.

Prvý augustový týždeň sa miestna osada nazývaná Habeš stala domovom pre skupinu nadšených umelcov, výtvarníkov a dobrovoľníkov. Letný maliarsky workshop opäť dokázal, ako sa dá prostredníctvom umenia, hudby a maľby priblížiť k rómskym deťom a aktivizovať ich. Za letným workshopom stojí Tomáš Rafa zo Združenia Art Aktivista: „Tohoročný program bol veľmi pestrý. Vyčerpalo nás to, ale zároveň dobilo energiou. Priviedli sme nových umelcov, ktorí prispeli svojimi nápadmi. Týždeň v komunite nie je len o tom, že sa umelci zdokonaľujú a deti sa aktivizujú. Aj my, členovia združenia sa rozvíjame a chceme na sebe pracovať, aby procesy a spolupráca s komunitou bola z roka na rok lepšia.“ Celý týždeň prác zhodnotili počas záverečnej vernisáže, ktorá prepojila všetky aktivity do jedného popoludnia.

Swap-Kosice-6

Swap-Kosice-1

Swap-Kosice-7

Myšlienky pomalej módy
  • Pretriediť šatník, priniesť už nenosené kúsky a doplniť si šatník novým oblečením. To bolo hlavným poslaním jesenného obľúbeného swapu. „Módny biznis sa za posledné roky rozrástol o trendové oblečenie, ktoré si dnes môže dovoliť takmer každý. Patrí však k ťažko recyklovateľným materiálom, a preto je jeho enormný nákup hrozbou pre našu planétu. SWAP Košice sa preto už v roku 2019 rozhodol propagovať pomalú módu, a zároveň so sebou priniesol aj dávku dobročinnosti,“ približuje Zuzana Slivenská, zakladateľka SWAP Košice. Tento raz sa swap konal takmer počas celého dňa a bol doplnený bazárikom dvoch košických influenceriek. Petra Nagyová, ktorá stojí za projektom Second šanca. Oblečeniu zo „sekáča” dáva nový život, pričom podporuje udržateľný životný štýl a uvedomelé nakupovanie. Druhou bola Natália Körnerová známa pod menom Naty Kerny, ktorá prispela kúskami zo svojho vlastného šatníka: „Som veľmi milo prekvapená z tohto podujatia. Bola som už na viacerých bratislavských swapoch, ale nevedela som, čo môžem očakávať v Košiciach. Avšak musím uznať, že dnešné podujatie prekovalo aj niektoré swapy, ktorých som sa zúčastnila.“

„Nie je tajomstvom, že väčšina z nás má skrine plné oblečenia, pričom niektoré sme nemali na sebe oblečené ani raz. Kúpili Niekedy sme si ho kúpili len z rozmaru, inokedy v snahe zlepšiť si deň. Za tento náš spôsob nakupovania však musí planéta platiť vysokú daň. Každý, kto sa zúčastnil SWAP Košice prispel svojou troškou k udržateľnejšiemu spôsobu života, a zároveň si dokázal ekologicky doplniť svoje šatníky,”

Zuzana Slivenská, zakladateľka SWAP Košice

Swap-Kosice-5

Swap-Kosice-4

Swap-Kosice-3

Dobročinnosť je súčasťou každého SWAP Košice
  • Organizátori podujatia nezabúdajú okrem ekologického a environmentálneho rozmeru, ani na ten dobročinný. Veci, ktoré si návštevníci neodnesú domov, putujú do Krízového centra pre matky s deťmi v Košickej Novej Vsi. Tentokrát pre rodiny v núdzi smerovalo 65 plných vriec. Súčasťou jesenného SWAP Košice bola aj zbierka školských pomôcok: „Ďakujeme návštevníkom, ktorí okrem oblečenia prispeli aj školskými taškami alebo pomôckami pre školákov. Spoločne sme získali vyše 15 tašiek naplnených školskými pomôckami a ďalšími písacími potrebami, zošitmi alebo vrecúškami. Všetky veci pomôžu školákom z Krízového centra pre matky s deťmi,“ poďakovala za Arcidiecéznu charitu Košice Silvia Hrabčáková. Ako dodáva, vďaka patrí aj prijímateľom Charity, ktorí s láskou vyrábali rozmanité predmety. Návštevníci formou dobrovoľného príspevku podporili činnosť Charity a domov si odniesli háčkované hračky, mydielka alebo plátené tašky. Na SWAPe nám vypomáhala dobrovoľníčka, ktorá obetovala nedeľu pre dobro blížnych. Všetkým vám zo srdca ďakujeme.