Aktuality

Čo máme nové?

Deťom od srdca

pridal: Silvia Hrabčáková | dátum: 18. júna 2020 | kategória: Krízové centrum

Rozmanité ľudské príbehy, ktoré prežívajú matky a ich deti v Krízovom centre môžeme spoločne zmeniť k lepšiemu. Momentálne v zariadení nachádza dočasný domov 29 matiek a 64 detí. Aby sme im mohli podávať pomocnú ruku a pomohli im postaviť sa na vlastné nohy, potrebujeme teraz aj vašu pomoc.

Čo akútne potrebujeme?

Dočasný domov u nás našla aj pani Helenka s 3 dievčatami

V nepriaznivej životnej situácii sa nachádza aj pani Helenka. Spolu so svojimi 3 dcérami (vo veku 10, 13 a 16 rokov) býva v Krízovom centre v Košickej Novej Vsi (Arcidiecézna charita Košice). Manžel vyše 10 rokov žije v zahraničí, o deti sa nezaujíma a ani finančne neprispieva. Pani Helenka pracovala ako pomocná sila v reštaurácii, avšak kvôli kríze spojenou s pandémiou o svoju prácu prišla. Už vyše 3 mesiace musí vyžiť z mála. Po zaplatení všetkých poplatkov jej ostane približne 50 eur na mesiac: „Je to veľmi náročné, ale čo sa dá robiť. Musím aj z toho mála vedieť vyžiť. Ešte šťastie, že bývame v Krízovom centre, kde sú náklady na bývanie omnoho nižšie ako v podnájme. Bez tohto bývania, by sme už boli kdesi na ulici.“

Počas posledných mesiacov sa musela pani Helenka aj dievčatá zriecť veľmi veľa vecí. Doteraz boli zvyknuté, že v mrazničke mali nejaké zásoby mäsa, dievčatá zas čerstvé ovocie do školy. V období kedy sa príjem znížil na minimum, museli vyžiť zo dňa na deň. Nakupovali produkty len v akciách a nemohli si dovoliť nič finančne náročné. Pani Helenka túži po práci, aby si dokázala našporiť a posunula sa v živote ďalej. Ako zodpovedná mame sľúbila dievčatám, že raz budú mať vlastné bývanie.

Musím aj z toho mála vedieť vyžiť. Ešte šťastie, že bývame v Krízovom centre, kde sú náklady na bývanie omnoho nižšie ako v podnájme. Bez tohto bývania, by sme už boli kdesi na ulici

Takýchto ľudských príbehov sa pod strechou Krízového centra nachádza mnoho. Momentálne v zariadení nachádza dočasný domov 29 matiek a 64 detí. Aby sme im mohli podávať pomocnú ruku a pomohli im postaviť sa na vlastné nohy, potrebujeme teraz aj vašu pomoc. ĎAKUJEME.