Aktuality

Čo máme nové?

Charitný futbalový turnaj získal ocenenie sociálny projekt roka Grassroots 2022

pridal: Silvia Hrabčáková | dátum: 6. marca 2023 | kategória: Charitný dom sv. Alžbety

Futbalové projekty Arcidiecéznej charity Košice získali ocenenie a pozornosť Slovenského futbalového zväzu. Ocenenie si charita prevzala počas Gala Grassroots SFZ 2022 v rámci ankety sociálny projekt roka. Futbalový zväz vyzdvihol pravidelný charitatívny turnaj Odkopnime predsudky – futbal spája, v ktorom charita prepája ľudí bez vlastného domova a ďalšie komunity.

„Dlhé roky sa v rámci služieb charity snažíme prostredníctvom športu, predovšetkým futbalu, búrať predsudky, stereotypy a vytvárať mosty pochopenia, solidarity aj spolupráce medzi komunitami. Teší nás, že naše futbalové projekty zaujal aj Grassroots,“ približuje za košickú charitu Silvia Hrabčáková. V rámci služieb charity organizujú pravidelne až 3 charitatívne futbalové turnaje. Košický turnaj „Odkopnime predsudky – futbal spája“, tradičný turnaj v Lipanoch s názvom „Nie je dôležitá farba pleti, ale dresu“ a vlaňajší nultý ročník ženského futbalového turnaja v Stropkove. 

Práve prvý menovaný bol počas ocenenia najviac vyzdvihnutý. „Odkopnime predsudky organizujeme od roku 2008. Myšlienky zorganizovať futbalový turnaj vznikla počas pobytu bývalého profesionálneho futbalistu pána Karla Sabodaša v Charitnom dome sv. Alžbety v Košiciach, kde sa venujeme ľuďom bez vlastného domova. Jeho snom bolo ešte aspoň raz sa postaviť na futbalové ihrisko s bývalými profesionálmi spoluhráčmi. Chcel dokázať, že aj napriek svojej životnej situácii, nestratil talent a vášeň pre futbal,“ popisuje myšlienku zrodu Soňa Hlaváčová, vedúca Charitného domu sv. Alžbety.

20230305-arcidiece-zna-charita-kos-ice-galagras.jpgFutbal_5

Futbal-spaja-2022-16Futbal-spaja-2022-62

IMG-a091fe9911b05549c523a49d844b28a5-V

Ako dodáva Hlaváčová, charitní spolu s kolegami premenili jeho sen na realitu: „Vlani sme usporiadali už 13. ročník a vďaka futbalu dokážu spojiť rôzne komunity – ľudí bez vlastného domova, predstaviteľov samospráv, policajtov alebo firiem. Významnou skupinou sú študenti a mladí ľudia, ktorí sú stálou súčasťou turnajov. Dôležitou myšlienkou akcie „Odkopnime predsudky, futbal spája“ je podporiť športový talent ľudí bez domova, ako aj priblížiť komunity, ktorých cesty sa v bežnom živote nie vždy stretnú.

Gala Grassroots SFZ ocenilo spolu víťazov 24-och individuálnych kategórií. Vyhodnotený bol tiež najlepší projekt roka, aktivita roka, najlepšia ženská Ligová jedenástka 2021/22 a Cenu fair play Mudr. Ivana Chodáka si prevzalo deväť osobností slovenského futbalu. Program Grassroot sa snaží podporovať všetkých, ktorí sa venujú futbalu pre radosť. Ďakujeme za ocenenie našej práce.

Robte a šírte dobro spoločne s nami. Stojte s nami blízko pri človeku…