Aktuality

Čo máme nové?

Charitné Centrum podpory Michalovce pomáha takmer 300 ukrajinským odídencom

pridal: Silvia Hrabčáková | dátum: 23. septembra 2022 | kategória: Pomoc Ukrajine

Michalovské Centrum podpory  v priebehu posledných 3 mesiacoch pomohla pri integrácii a sprevádzaní takmer 300 odídencov z Ukrajiny. Tento týždeň nové priestory centra požehnal otec Stanislav Pavúk, farár – dekan vo farnosti Michalovce. Od septembra Centrum podpory Michalovce sídli na Okružnej 74, kde pracovný tím poskytuje nielen odborné sprevádzanie, pomoc pri hľadaní práce, humanitárnu pomoc, ale aj kreatívne voľnočasové aktivity pre deti a dospelých.

Centrum vytvára priestor na integráciu a podporu prevažné matkám a deťom z Ukrajiny, ktoré našli dočasné útočisko v Michalovciach a okolí. Súčasťou pracovného tímu sú slovenskí aj ukrajinskí pracovníci. Okrem sociálneho poradenstva, psychologickej podpory alebo jazykových kurzov sú súčasťou ponúkaných činností aj voľnočasové aktivity. „Počas letných mesiacov sme aktivity a výlety spojené s integráciou dokázali realizovať vďaka podpore rímskokatolíckej farnosti Narodenia Panny Márie v Michalovciach,“ približuje Marta Stanková, sociálna pracovníčka.  

Vďaka spolupráci Charity a farnosti pripravili zamestnanci centra deťom a dospelým jednodňové výlety na Zemplínsku Šíravu, Morské oko, Lesný náučný chodník v Sobraneckých kúpeľoch, Astronomické observatórium na Kolonickom sedle, ale aj zábavno-športové aktivity. Ako dodáva sociálna pracovníčka okrem psychosociálnej podpory je dôležitá aj fyzická aktivita, ktorá prináša radosť. „Navyše, komunita ľudí, s ktorými pracujeme pochádza z viacerých kútov Ukrajiny. Je dôležité vzájomne sa spoznať a podporiť súdržnosť,“ uzatvára Stanková.

CP-MI_pozehnanie-priestorov_5

CP-MI_pozehnanie-priestorov_3

CP-MI_pozehnanie-priestorov_4

Centrum podpory Michalovce je súčasťou spoločného projektu Emergency Appeal, ktorý zastrešuje Caritas Slovakia a činnosti sú realizované prostredníctvom jednotlivých arci/diecéznych charít na Slovensku. Arcidiecézna charita Košice pomáha pri integrácii takmer 1500 odídencov v Centrách podpory v Košiciach, Prešove, Snine a v Michalovciach.

Robte a šírte dobro spoločne s nami. Stojte s nami blízko pri človeku…

Čítať tiež