Aktuality

Čo máme nové?

Charita otvorila Centrum podpory v Snine pre vojnových utečencov z Ukrajiny

pridal: Silvia Hrabčáková | dátum: 20. mája 2022 | kategória: Pomoc Ukrajine

Centrum podpory pre vojnových utečencov z Ukrajiny vo štvrtok v Snine oficiálne otvorila Arcidiecézna charita Košice. V priestoroch, kde sídli aj denný stacionár, prevádzkujú centrum už takmer dva mesiace, avšak teraz charita dokázala vytvoriť aj pracovné miesta pre samotných utečencov. 

Zamestnaní utečenci v spolupráci s charitnými pracovníkmi a dobrovoľníkmi pomáhajú pri integrácii a vytváraní aktivít pre ukrajinskú komunitu. V priebehu dvoch mesiacov v centre pomohli spolu 308 jednotlivcom a rodinám, ktorí našli dočasný domov v meste Snina a okolí. Okrem potravinovej a materiálnej pomoci pomáhajú pri hľadaní ubytovania, vybavovaní úradných záležitostí, organizujú kurzy slovenského jazyka a vytvárajú voľnočasové aktivity pre najmenších i dospelých.

„Dnešným dňom oficiálne otvárame Centrum podpory v Snine. Tešíme sa, že v pomoci, ktorú sme poskytovali od prvých dní vypuknutia konfliktu, môžeme naďalej pokračovať,“ povedal Ján Čop, koordinátor sninského centra. Pre ukrajinských utečencov Charita organizuje v Centre podpory kurzy slovenského jazyka, spoločenské podujatia a aktivity, kreatívne workshopy, vydávanie teplých obedov a naďalej pokračujú v potravinovej a materiálnej podpore. Počas letných prázdnin má Charita naplánované tábory pre deti. „Som rád, že práve Charita je jednou z organizácii, ktorá pomoc poskytuje naďalej, aj keď počiatočná vlna solidarity spoločnosti postupne klesá,“ dodal pán Čop. 

Centrum podpory vzniklo za podpory a spolupráci miestnej rímskokatolíckej farnosti. „Sme tu pre vás, boli sme a chceme byť aj naďalej. Ďakujem všetkým, ktorí pomáhajú, ale aj vám, ktorí pomoc prijímate. Nie ste to len vy, ktorí ste prišli dnes. Centrom prešlo niekoľko stoviek ľudí a všetkých vás nosím v modlitbách,“ Slavomír Bakoň, rímskokatolícky dekan Snina.

Centrum-podpory-Snina-27Centrum-podpory-Snina-34

Centrum-podpory-Snina-54Centrum-podpory-Snina-15

Centrum-podpory-Snina-64Centrum-podpory-Snina-1

Charita vytvorila pre Ukrajincov aj pracovné miesta

Aktuálne centrum navštevuje približne 60 jednotlivcov a rodín, ktorí našli dočasný domov v meste Snina a blízkom okolí. Vďaka projektu a spolupráci so zahraničným partnerom Jersey  dokázala Charita vytvoriť pracovné miesta pre samotných Ukrajincov. Cyril Korpesio, riaditeľ Arcidiecéznej charity Košice zdôrazňuje, že pri integrácii rodín nie je postačujúca len materiálna podpora: „V Snine sme zatiaľ dokázali vytvoriť pracovné podmienky pre 8 vojnových utečencov. Tí pomáhajú pri sociálnom sprevádzaní, integrácii a vytváraní aktivít v Centre podpory. Výborne dopĺňajú charitný kolektív, pretože poznajú kultúru, nemajú jazykovú bariéru, a vďaka tomu vedia utužiť ukrajinskú komunitu. Práca im umožňuje lepšej integrácii do spoločnosti a stávajú sa samostatnými.“ Jednou z nových zamestnancov v Centre podpory je vyštudovaná učiteľka pani Alena, ktorá do Sniny prišla z východnej časti Ukrajiny: „Budem pomáhať pri aktivitách zameraných na rozvoj motoriky u detí, vytvárať športové aktivity alebo vysvetľovať zaujímavosti o ukrajinskej a slovenskej kultúre.“ Ako dodáva pani Alena, domov sa plánuje vrátiť ihneď, ako sa situácia upokojí. Medzi návštevníkmi centra a prijímateľmi humanitárnej pomoci je aj pani Nataša pochádzajúca z Doneckej oblasti : „Neverila som, že v dobe, keď prežívam ťažké chvíle spojené s vojnou v mojej rodnej vlasti a žijem v strachu o rodinu, nájdem miesto prijatia a pokoja. V centre som po viac ako mesiaci zažila pocit radosti.“

Centrum-podpory-Snina-59Centrum-podpory-Snina-29

Centrum-podpory-Snina-78Centrum-podpory-Snina-82

Centrum-podpory-Snina-81Centrum-podpory-Snina-5

Súvisiace články