Aktuality

Čo máme nové?

Charita Košice pomáha Ukrajine

pridal: Silvia Hrabčáková | dátum: 25. februára 2022 | kategória: Pomoc Ukrajine

Vo svete utrpenia, ktoré vojna prináša, je našou odpoveďou solidarita a zmierenie. Vojna vyháňa z Ukrajiny tisíce ľudí, ktorí prichádzajú na Slovensko s vierou a nádejou, že im dobrí ľudia pomôžu. V Arcidiecéznej charite Košice sa snažíme pomôcť s ubytovaním, potravinovou a materiálnou pomocou. Pomôžte nám v tom v rámci našich lokálnych charít.

Charitné možnosti pomoci

Arcidiecézna charita Košice aktívne reaguje na situáciu, ktorá vznikla v dôsledku vypuknutia vojenského konfliktu na Ukrajine. V rámci jednotlivých služieb a zariadení Arcidiecéznej charity Košice sme pripravení prijať utečencov z Ukrajiny. Vyčlenili sme časť priestorov v pobytových službách krízovej intervencie, kde momentálne vieme ubytovať 50 ľudí. Ďalšie možnosti ubytovania budeme aktualizovať podľa danej potreby. Sociálni poradcovia sú pripravení poradiť a nasmerovať utečencov na humanitárnu pomoc, usmerniť pri ubytovaní a podať pomoc s najzakladanejšími životnými potrebami. 

Zbierka trvanlivých potravín, drogérie a základných životných potrieb

V spolupráci s miestnymi farnosťami a partnerskými organizáciami vyhlasujeme zbierky trvanlivých potravín, drogérie a základných životných potrieb. Tie následne budeme distribuovať rodinám, ktoré opustili svoje domovy pre vojenský konflikt.

Odporúčame darovať:

  • konzervy s mäsom, rybami, paštéty, strukoviny, instantné polievky, zaváraniny, džemy, káva, čaj, cukor, med, soľ, cestoviny, omáčky na cestoviny,
  • detské príkrmy – sušené materské mlieko, detská výživa, krupica, kaše,
  • toaletný papier, dámske hygienické pomôcky (vložy, tampóny), plienky (všetky veľkosti), vlhčené vreckovky, jednorazové holiace strojčeky, pena na holenie, šampóny a sprchovacie gély, pracie prostriedky, prostriedky na umývanie riadu, dezinfekcia
  • Teplé deky, spacie vaky, lekárničky a zdravotnícky materiál na potrebu prvej pomoci.

 

Ubytovanie
Ak viete poskytnúť ubytovacie kapacity, prosím, vyplňte registračný formulár. V prípade potreby vás kolegovia budú kontaktovať.
Dobrovoľníci
Aktuálnu pomoc na hraniciach zabezpečuje charita prostredníctvom vlastných zamestnancov a dobrovoľníkov, v ďalších fázach pomoci však budeme potrebovať väčší počet dobrovoľníkov pre nasledujúce činnosti:
  • pomoc pri usmerňovaní núdznych ľudí, sprevádzanie na úrady, k doktorom,
  • triedenie trvanlivých potravín, príprava balíčkov v sklade,
  • distribúcia potravín vlastným autom,
  • tlmočenie,
  • v rámci dobrovoľníctva hľadáme tiež odborníkov na poskytnutie sociálnej a psychologickej pomoci a animátorov z farností pre prácu s deťmi.
Bližšie informácie a kontakt pre médiá:
Silvia Hrabčáková, 0910 842 955, [email protected]