Aktuality

Čo máme nové?

Aj Rómovia zo Stropkova sa stretli so Svätým Otcom

pridal: Silvia Hrabčáková | dátum: 16. septembra 2021 | kategória: Komunitné centrum Stropkov

Na začiatku bola veľká túžba klientov Komunitného centra Stropkov ísť na stretnutie so Svätým Otcom Františkom na košický Luník IX. Táto naša túžba sa premenila na realitu. Do Košíc sme putovali s jasným cieľom. Vypočuť si povzbudzujúce slová pápeža Františka a priniesť domov do svojich rodín Božie požehnanie. Pred samotným príchodom pápeža sme sa zúčastnili na svätej omši a sprievodného programu, ktorý bol pre nás veľkým obohatením. Samotný príchod Svätého Otca a celá atmosféra je náročná slovami opísať. Všetci sme boli dojatí a šťastní, že ho môžeme vidieť a počuť naživo.

Veľmi sa nás dotkli slová o tom, ako vníma pápež Rómov, že nie sú v cirkvi na okraji, ale v jej srdci, ako je potrebné priblížiť sa k človeku a nikoho nevylučovať. „Cirkev je domov, je to váš domov. Preto by som vám chcel zo srdca povedať, že ste vítaní. Vždy sa cíťte v Cirkvi ako doma a nikdy sa nebojte v nej žiť. Nech nikto nenecháva mimo Cirkvi vás alebo niekoho iného,“ prihovoril sa Svätý Otec Rómom.

Aj-Romovia-zo-Stropkova-sa-stretli-so-Svatym-Otcom-1

Aj-Romovia-zo-Stropkova-sa-stretli-so-Svatym-Otcom-6

Aj-Romovia-zo-Stropkova-sa-stretli-so-Svatym-Otcom-3

Povzbudenie aj pre zamestnancov pracujúcich s Rómami

Zazneli aj slová povzbudenia a vďaky pre tých, ktorí s Rómami pracujú. „Kde je starostlivosť o osobu, kde je pastoračná práca, kde je trpezlivosť a konkrétnosť, tam prichádza ovocie. Nie hneď, časom, ale prídu. Súdy a predsudky len zväčšujú vzdialenosti. Kontrasty a silné slová nepomáhajú. Ďakujem tým, ktorí vykonávajú túto integračnú prácu, ktorej sa, okrem toho, že vyžaduje nemálo úsilia, niekedy dostane aj nepochopenie a nevďačnosť, dokonca azda aj v Cirkvi,“ spomenul pápež František.

„Vy v Cirkvi nie ste na okraji... Vy ste v srdci Cirkvi“

pápež František

Na záver stretnutia sme dostali apoštolské požehnanie. „Amaro Papežis! Amaro Papežis!“, (v preklade „Náš pápež“) boli slová rozlúčky, ktoré naplno vystihli čas srdečného stretnutia pápeža s Rómami. Aj keď prostredie Luníka IX nebolo veľmi prívetivé, o to viac nás hriali slová Svätého Otca a každý si odniesol v srdci práve tie, čo práve potreboval počuť.

Chcem sa poďakovať tým, ktorí Komunitnému centru Stropkov pomohli so zabezpečením dopravy a očerstvenia. Vďaka patrí všetkým organizátorom a dobrovoľníkom na tomto podujatí.

Aj-Romovia-zo-Stropkova-sa-stretli-so-Svatym-Otcom-5

Aj-Romovia-zo-Stropkova-sa-stretli-so-Svatym-Otcom-4